TRAVELITO - centrum testów przyczepek rowerowych


Test przyczepki rowerowej Croozer Kid (model 2016)

Croozer Kid (w wersji jedno- i dwuosobowej) jeszcze trzy, cztery lata temu był absolutnym monopolistą na polskim rynku przyczepek rowerowych w ekonomicznej cenie. Teraz wyrosła mu poważna konkurencja. Większość przyczepek bez amortyzacji jest w tym momencie od niego tańsza, podobnie jak amortyzowane przyczepki Qeridoo. Zasadne zatem jest pytanie, czy warto za Croozera Kid zapłacić więcej?

Przyczepka rowerowa Croozer Kid - test

ZALETY:

Bezpieczeństwo

Firma Zwei plus zwei GmbH najbardziej jest dumna z tego, czego na pierwszy rzut oka użytkownik przyczepki nie dostrzega. To metalowa konstrukcja, na którą składają się: ,,obudowa" z ramy rurowej, wewnętrzna rama zapewniająca ochronę przed uderzeniem z boku i tyłu, dodatkowe rurki w podłodze zapewniające sztywność, masywny zderzak z przodu przyczepki oraz przeciwkapotażowy uchwyt do pchania. Razem tworzą one prawdziwą klatkę chroniącą dziecko, na którą niemiecki producent daje aż 10 lat gwarancji. Jeśli do tego dodamy niskie zawieszenie, to bezpieczeństwo dziecka/dzieci stoi na najwyższym poziomie. Jednak ma ono swoją cenę. Konstrukcja swoje waży, ale też czas montażu (przykręcenie zderzaka do ramy) przy pierwszym wyjęciu nowej przyczepki z kartonu trwa dłużej niż w Burleyach, czy Thule.

Przyczepka rowerowa Croozer Kid - test

Komfort siedzenia

Gdybym miał wartościować zalety tego sprzętu, to na drugim miejscu umieściłbym dbałość o komfort dziecka/dzieci. Niemiecki producent oferuje jedne z najlepszych na rynku kubełkowe siedzisko - podwieszone do ramy, co w znaczący sposób równoważy wstrząsy podczas jazdy. Dzięki mocno odchylonej pozycji oparcia głowa dziecku nie opada do przodu, łatwiej więc w tej przyczepce o jego smaczny sen. System pięcio-punktowych pasów również jest dość komfortowy. Gdyby w standardzie znajdował się wyprofilowany zagłówek, a nie płaska poduszeczka, byłoby to prawdziwe mistrzostwo świata.

Oddzielne siedzenia

Każde z dzieci w modelu dwuosobowym ma własną przestrzeń oddzieloną od „kubełka” współpasażera małą zasłonką, co może zapobiegać kłótniom i przepychankom podczas dłużącej się wycieczki. Takiej możliwości odseparowania dzieci nie daje żaden inny producent.

Hamak

Hamak dedykowany do przyczepki Croozer to też znacznie lepsze rozwiązanie niż „uniwersalny” leżaczek Weber, który zdecydowanie trudniej zamocować i uzyskać idealną pozycję dla dziecka. W croozerowym hamaczku wystarczy kilka klików, przełożenie pięcio-punktowych pasów i w drogę.

Przyczepka rowerowa Croozer Kid - test

Funkcja 3w1

Croozer jako jedyny producent sprzedaje przyczepki w modelu 3w1, więc kupujący po otworzeniu paczki z pojazdem od razu otrzymuje trzy możliwości transportu dziecka: w przyczepce rowerowej, w wózku sportowym, bądź spacerowym. Nie trzeba dokupować żadnego więcej kółka, a jogger wbrew pozorom bardzo dobrze sprawdzi się w trudnym, piaszczystym terenie, gdzie zwykły wózek raczej nie przejedzie.

Przyczepka rowerowa Croozer Kid - test

Bagażnik

Kolejnym plusem jest ogromna przestrzeń bagażowa, znajdująca się za siedzeniami. Długo by wymieniać rzeczy, które można tam schować … W każdym razie spokojnie zmieścimy tam duuuże zakupy, a na całodniową wycieczkę nie będziemy już potrzebowali sakw, ani dodatkowej przyczepki bagażowej.

System Click & Crooz

W ramach ulepszenia przyczepki w 2016 roku wprowadzono system Click & Crooz, który zdecydowanie ułatwia korzystanie z niej. Już nie trzeba się męczyć z zawleczkami, te które zostały są teraz na magnes, a reszta została zastąpiona przez system „klik”. Dotyczy to kółka spacerowego, kółka sportowego (zaopatrzonego w system szybkiej korekty toru jazdy), rączki, a także mocowania do roweru. Jest łatwiej, szybciej, nowocześniej. Dzięki temu rozwiązaniu Croozer może mierzyć się z przyczepkami z najwyższej półki.

Przyczepka rowerowa Croozer Kid - test

Wyposażenie

Idealnym rozwiązaniem dla rodziny, w której oboje dorosłych podłącza przyczepkę do swojego roweru jest zapasowy zaczep, a ten jedynie Croozer oferuje w standardzie – nie ma już potrzeby wydawać kolejnych kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo przy dyszlu znajduje się zamek na klucz, który uniemożliwia złodziejowi odczepienie przyczepki od zapiętego roweru. Szkoda tylko, że osłonę przeciwsłoneczną na przód przyczepki trzeba dokupić osobno, a to niezwykle istotne i przydatne akcesorium.

Przyczepka rowerowa Croozer Kid - test

WADY:

Waga

Solidna (i ciężka) metalowa "klatka" zapewnia duże poczucie bezpieczeństwa, ale wymaga ona od rodzica większej tężyzny fizycznej, bo waga Croozera to kilka kilogramów więcej niż w niektórych konkurencyjnych przyczepkach. Co prawda producent pracuje nad tym parametrem i w kolejnych modelach waga jest coraz niższa - przez ostatnie lata spadła w „jedynce” z 13,9 do 12,0 kg, a w „dwójce” z 15,4 do 13,8 kg, ale i tak nadal przyczepka nie należy do najlżejszych.

Szerokość

Prócz wagi przyczepki, użytkownicy Croozera mogą narzekać również na szerokość wersji dwuosobowej, bo jest to aż 87 cm! To powoduje, że pojazd nie zmieści się w węższych drzwiach. Zwei plus zwei nie widzi chyba w tym problemu, bo od kilku lat ten parametr nie zmienia się. Widocznie standard niemieckich drzwi to 90 cm ...

Montaż dyszla

Mimo tylu ulepszeń Croozer nadal ma niezbyt wygodny system montażu dyszla rowerowego. Aby go przyczepić, należy wózek przechylić, trafić śrubą w specjalny rowek i dopiero zabezpieczyć. Pozostali producenci przemyśleli tę sprawę znacznie dogłębniej.

Rączka

Dla osób korzystających najczęściej z opcji wózka kłopotliwy może być też fakt, że rączka nie ma pełnej regulacji, a jedynie dwie pozycje, których zmiana wymaga jej wyjęcia i ponownego zamontowania.

Podsumowanie

Podsumowując właściwości przyczepki rowerowej Croozer Kid wymienię kilka elementów, z których wynika wyższa cena. Są to: jogger, dwa zaczepy i zamek w zestawie. Producent wysoko ceni też bezpieczeństwo dziecka, system „klik” jest przyjazny dla rodziców, a komfort jazdy małych pasażerów jest na najwyższym poziomie, jeśli chodzi o przyczepkę nieamortyzowaną. Dlatego uważam, że wyższa cena jest jak najbardziej uzasadniona.

wypożyczenie przyczepki Croozer Kid